Dolfin Milk Chocolate, Milk Caramel & Puffed Rice (70 g)
Exclusive Chocolate Bar from Belgium
£3.55
(£50.71 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Quality ingredients
- Different varieties
- Min. 37% cocoa content
Description
Smoothly melting Belgian chocolate with a minimum cocoa content of at least 37%. Pure milk chocolate indulgence refined with high-quality ingredients that enhance the taste - for a truly melt-in-the-mouth experience.
Ingredients
Sugar, Cocoa paste, Cocoa butter, Whole milk powder, Dulce de Leche (Whey, Butter, Maltodextrin, Sugar, Skim milk, Natural aroma), Puffed Rice (Rice flour, Sugar, Wheat gluten, Palm Oil, Wheat malt , Salt), Salted Butter Caramel (Sugar, Glucose, Evaporated milk, Butter, Sea salt), soy lecithin[1], Vanilla bean powder[2], 37 % minimum cocoa content
- Emulsifiers
- Natural Flavouring
Cocoa: 38% minimum. May contain traces of nuts and eggs.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2466 / 589 kJ / kcal |
| Fat | 32 g |
| from Saturated fatty acids | 19 g |
| Carbohydrates | 54 g |
| from Sugar | 50 g |
| Fibre | 3 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 0,07 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Dolfin S.A., Avenue Robert Schuman 172, 1401, Baulers, Belgium, www.dolfin.be |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
1 English review written for Dolfin Milk Chocolate
2 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 2 | (33%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 3 | (50%) |
| 3 stars | | 1 | (16%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
6 reviews
1 customer review in English
2 customer reviews in all languages
-
Was this rating helpful? (1) (0)
Popular categories:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology
Rated with 4 out of 5 stars.
Review written by Customer
Excellent