MAMA's Gift Set - Trio 3
Three delicious MAMA's sauces in one set
£15.02 £16.70 -10%
(Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- 1x Ljutenica, 290g
- 1x Green Ajvar Mild, 290g
- 1x Ajvar Hot, 290g
Description
Three delicious MAMA's sauces in one set. Perfect as a condiment with a variety of dishes.
Included in the set:
- 1x Homemade Ljutenica with Basil & Garlic, Mild
- 1x Homemade Green Ajvar with Aubergine, Mild
- 1x Homemade Ajvar with Aubergine, Hot
| Item no.: | MAF-Trio3 |
|---|---|
| Content: | 1 Set |
| Manufacturer No.: | Trio3 |
| Brands: | MAMA's |
| Storage Information: | Refrigerate after opening and use up within a few days |
Ingredients
Ajvar Hot
Red pepper roasted, Aubergine (Eggplant) roasted, Sunflower oil, Sea salt, Pepperoni spicy
Green Ajvar Mild
Green Paprika roasted, Aubergine (Eggplant) roasted, Sunflower oil, Sea salt
Lutenica
55,5 % Roasted red pepper, 39,5 % Tomato paste, 1,6 % Sugar, 1,5 % Sunflower oil, 1,1 % Salt, 0,5 % Garlic, 0,2 % Basil
Nutritional Information
Ajvar Hot
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 706,61 / 168,77 kJ / kcal |
| Fat | 12,07 g |
| from Saturated fatty acids | 1,32 g |
| Carbohydrates | 10,92 g |
| from Sugar | 8,7 g |
| Protein | 2,88 g |
| Salt | 0,37 g |
Green Ajvar Mild
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 582,64 / 139,16 kJ / kcal |
| Fat | 11,94 g |
| from Saturated fatty acids | 2,85 g |
| Carbohydrates | 2,17 g |
| from Sugar | 2,72 g |
| Protein | 4,14 g |
| Salt | 0,84 g |
Lutenica
| Nutritional Information | per 100 g | per serving (40 g) |
|---|---|---|
| Calories | 833 / 199 kJ / kcal | 333,3 / 79,6 kJ / kcal |
| Fat | 10 g | 4 g |
| from Saturated fatty acids | 1,4 g | 0,6 g |
| Carbohydrates | 11 g | 4,4 g |
| from Sugar | 2,1 g | 0,8 g |
| Fibre | 1 g | 0,4 g |
| Protein | 2,6 g | 1 g |
| Salt | 1,2 g | 0,5 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Mama's Food GmbH, LIndengasse 56/18-19, 1070, Wien, Austria, contact@mamasfood.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for MAMA's Gift Set - Trio 3
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.450 products
Secure payments
with SSL encryption technology