Meßmer 6 Herbs Herbal Tea, 25 tea bags (50 g)
Finely balanced herbal tea blend
£1.98 £2.20 -10%
(£39.60 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Hibiscus & lemongrass
- Blackberry leaves & rosehips
- Peppermint & lemon verbena
Description
Let Meßmer’s 6 Herbs Tea enchant you with the fresh variety of selected herbs. Peppermint, lemongrass, hibiscus, rosehip, blackberry leaves, and lemon verbena combine to create a perfectly balanced flavour experience.
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 ml |
|---|---|
| Calories | 4 / 1 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 0,2 g |
| from Sugar | 0,1 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ostfriesische Tee Gesellschaft GmbH & Co. KG, Bosteler Feld 6, 21218, Seevetal, Germany, info@otg.de, www.otg.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Meßmer 6 Herbs Herbal Tea
Popular categories:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology