Ölmühle Solling Organic MCT Coconut Oil, 500 ml
From controlled organic farming
£14.85 £16.50 -10%
(£29.70 / l, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Made of 100% organic coconut oil
- Suitable for a low-carb diet
- Vegan
Description
MCT stands for medium-chain triglycerides, also known as medium-chain fatty acids. This oil contains medium-chain fatty acids from capric acid, C10, and caprylic acid, C8. This neutral-tasting MCT oil can be used as part of a varied diet.
This oil is a combination of approx. 40 % capric acid and approx. 60 % caprylic acid.
The oil can be used in salads, sauces, smoothies or coffee drinks.
Recipe idea: Coffee with MCT Oil
Ingredients:
- 200 ml freshly brewed coffee
- 1 tbsp MCT Coconut Oil
- 1 tbsp organic butter
- Dairy milk or plant-based milk alternative
Method of preparation: Add all the ingredients to a blender. Mix well until creamy and enjoy.
| Item no.: | OES-21651 |
|---|---|
| Content: | 500 ml |
| EAN: | 4031192216517 |
| Manufacturer No.: | 21651 |
| Brands: | Ölmühle Solling |
| Certifications: | EU / non-EU organic label |
| Type of Nutrition: | Vegan |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
Coconut Oil[1]
- from controlled organic cultivation
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 3768 / 900 kJ / kcal |
| Fat | 100 g |
| from Saturated fatty acids | 99,9 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| from Sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ölmühle Solling GmbH, Höxtersche Straße 1, 37691, offzen, Germany, www.oelmuehle-solling.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
0 English reviews written for Ölmühle Solling Organic MCT Coconut Oil
3 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 5 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
5 reviews
We do not have any reviews in English yet, but we do have 3 reviews available in other languages.
- No reviews available
Popular categories:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.450 products
Secure payments
with SSL encryption technology