Alnatura Organic Millet Porridge, 250 g
Wholemeal porridge for your little gourmet
£3.05
(£12.20 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Age: 5 months & up
- Gluten & dairy free
- Organic
Related products
Description
Starting after 5 months of age, you can pamper your baby with this fine organic millet porridge. Free from dairy, gluten, and added sugar, this versatile porridge can be served in a variety of ways to add to your baby's diet. Prepare it with water and milk or formula. Or, stir in pureed/mashed fruit starting after 7 months of age to make a delicious fruity porridge.
| Item no.: | MM-240123 |
|---|---|
| Content: | 250 g |
| EAN: | 4104420253551 |
| Manufacturer No.: | 240123 |
| Brands: | Alnatura |
| Certifications: | Organic certified |
| Type of Nutrition: | Gluten-free |
| May Contain Traces Of: : | M - Mustard |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place, Close the pack tightly after use |
| Properties: | Gluten-free, No added sugar |
Ingredients
Wholegrain millet flour[1], Thiamine
- from organic agriculture
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1641 / 392 kJ / kcal |
| Fat | 4 g |
| from Saturated fatty acids | 0,6 g |
| Carbohydrates | 75,8 g |
| from Sugar | 0,4 g |
| Fibre | 3,5 g |
| Protein | 11,5 g |
| Salt | 0,02 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Alnatura Organic Millet Porridge
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.400 products
Secure payments
with SSL encryption technology