BioArt Organic Chocolate: Danke, 70 g
Delicately creamy, classic chocolate
£7.45
(£106.43 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- For classic moments of indulgence
- Delicate milk chocolate
- Finely balanced flavour
Description
This fine milk chocolate has a smooth, velvety texture and a beautifully balanced, creamy taste. High-quality organic ingredients ensure a balanced chocolate flavour and pure indulgence with every bite. Ideal for those who enjoy the fine taste of classic chocolate.
| Item no.: | BIOG-325718 |
|---|---|
| Content: | 70 g |
| EAN: | 9006241310565 |
| Manufacturer No.: | 325718 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2453 / 586 kJ / kcal |
| Fat | 41 g |
| from Saturated fatty acids | 26 g |
| Carbohydrates | 48 g |
| from Sugar | 47 g |
| Protein | 6,9 g |
| Salt | 0,21 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Chocolate: Danke
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.400 products
Secure payments
with SSL encryption technology