BioArt Organic Crisps - Truffle, 75 g
Exquisite crisps with a delicate truffle aroma
Features & Advantages
- Refined, aromatic flavour
- Crispy & golden-brown
- Gently processed
Similar products
Description
These crisps are made from carefully selected organic potatoes and gently processed. Baked to perfect crunchiness, they impress with their fine texture and natural potato flavour. Refined with a premium truffle seasoning, they create an elegant, aromatic taste experience for those special moments of indulgence.
| Item no.: | BIOG-332859 |
|---|---|
| Content: | 75 g |
| EAN: | 9006241302102 |
| Manufacturer No.: | 332859 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place, Close the pack tightly after use |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1985 / 474 kJ / kcal |
| Fat | 24 g |
| from Saturated fatty acids | 2,5 g |
| Carbohydrates | 57 g |
| from Sugar | 2,5 g |
| Fibre | 4,7 g |
| Protein | 5,3 g |
| Salt | 1,5 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Crisps - Truffle
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.400 products
Secure payments
with SSL encryption technology