BioArt Organic Paprika Salsa Sauce, 250 ml

Spicy sauce with fruity paprika

£6.30

(£25.20 / l, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Monday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Fruity paprika note
  • Mild chilli heat
  • Versatile

Frequently bought together with MAMA's Ajvar Mild, 550 g

BioArt Organic Paprika Salsa Sauce, 250 ml £6.30 (£25.20 / l)
MAMA's Ajvar Mild, 550 g £7.25 (£13.18 / kg)
Total price: £13.55
Description

This organic paprika salsa sauce combines the intense flavour of sun-ripened tomatoes with the natural sweetness of bell peppers and a subtle chilli kick. The result is a beautifully balanced, savoury sauce that is incredibly versatile. It is the perfect accompaniment to barbecued dishes, ideal as a dip, or excellent for elevating marinades and sauces.

Item no.: BIOG-321227
Content: 250 ml
EAN: 9006241301518
Manufacturer No.: 321227
Brands: BioArt
Certifications: EU organic seal
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Ingredients

45 % Single-strength concentrated tomato paste[1], Raw cane sugar[1], 11 % Paprika[1], Tomatoes[1], Spirit vinegar[1], Onions[1], Cornstarch[1], Rock salt, Apple cider vinegar[1], 0,29 % Chilli[1], Thickening agent (Guar gum[1]), Spices[1]

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 406 / 97 kJ / kcal
Fat <0,1 g
  from Saturated fatty acids 0,01 g
Carbohydrates 20,7 g
  from Sugar 17,7 g
Protein 1,7 g
Salt 2,3 g
Legal information
Responsible food business operator: BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioArt Organic Paprika Salsa Sauce

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder