Bioenergie Crystal Salt from the Himalayan Foothills - Coarse, 500g cello bag

Ideal for salt mills

£2.70 £3.00 -10%

(£5.40 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500g cello bag

Only 7 items in stock

Delivery by Tuesday, 13 October if you order by Monday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 100% natural
  • Non-iodised
  • Unbleached

Frequently bought together with Spice for Life Organic Tellicherry Whole Peppercorns - Extra Bold, 90 g

Bioenergie Crystal Salt from the Himalayan Foothills - Coarse, 500g cello bag £2.70 (£5.40 / kg)
Spice for Life Organic Tellicherry Whole Peppercorns - Extra Bold, 90 g £5.68 (£63.11 / kg)
Total price: £8.38
Description

Finest gourmet salt for cooking and seasoning. Crystal salt has an exceptionally fine taste that harmoniously emphasises the natural flavour of food.

  • Croarse cystal salt from ancient sea salt deposits
  • 100% Natural
  • Contains valuable minerals and trace elements
  • Non-iodised
  • Unrefined
  • Unbleached

For freshly-ground salt at the table.

Item no.: XAY-BIO-63646
Content: 500 g
EAN: 9004307063646
Manufacturer No.: 63646
Brands: Bioenergie
Salt: Coarse
Ingredients

100 % Crystal salt

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Gerhard Wagner GmbH, Bergstraße 104, 7572 , Deutsch-Kaltenbrunn, Austria, www.wagner.co.at/impressum

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Bioenergie Crystal Salt from the Himalayan Foothills - Coarse

4 customer reviews in all languages

4,7 out of 5 stars
5 stars
9 (90%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
1 (10%)
1 Stars
0 (0%)

10 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 4 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder