Dolfin Dark Chocolate, Cocoa Beans (70 g)
Fine Belgian chocolate
£3.55
(£50.71 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Exciting flavours
- Quality ingredients
- Min. 60% cocoa content
Description
The Dolfin dark chocolate bars are available in a variety of delicious natural flavours. They have a minimum cocoa content of at least 60% and are made with high-quality ingredients. Great flavours in the finest quality for the most satisfying chocolate enjoyment!
Ingredients
Cocoa paste, Sugar, Defatted cocoa powder, 4 % Cocoa Nibs, Soy lecithin, Vanilla flavour, 70 % minimum cocoa content
Cocoa content: at least 70%. May contain traces of milk, nuts, gluten and eggs.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2252 / 538 kJ / kcal |
| Fat | 39 g |
| from Saturated fatty acids | 24 g |
| Carbohydrates | 32 g |
| from Sugar | 26 g |
| Fibre | 13 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | 0,02 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Dolfin S.A., Avenue Robert Schuman 172, 1401, Baulers, Belgium, www.dolfin.be |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
0 English reviews written for Dolfin Dark Chocolate
| 5 stars | | 2 | (50%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 2 | (50%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
4 reviews
- No reviews available
Popular categories:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology