Herbs & Spices From Around the World

Experience world-class flavours!

Shop by category

Sales

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

    Filter & sort

    Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
    Filter

    Spices: 1 - 30 of 1526 items

    La Chinata Sweet Smoked Paprika

    La Chinata Sweet Smoked Paprika, Zip-​Pack, 150 g

    • Harvested and sorted by hand
    • Smoked over oak wood
    • Delightful aroma
    £5.02 £5.30 (£33.47 / kg)

    Delivery by October 12

    La Chinata Spicy Smoked Paprika

    La Chinata Spicy Smoked Paprika, Tin, 160 g

    • Harvested and sorted by hand
    • Smoked over Oak
    • Delightful flavor
    £6.00 £6.30 (£37.50 / kg)

    Delivery by October 12

    Kandisin Classic in Liquid Form

    Kandisin Classic in Liquid Form, 225 ml

    • For cooking & baking
    • Perfect for calorie-free sweetening
    • Ideal for fruits, puddings & desserts
    £2.90 (£12.89 / l)

    Delivery by October 12

    Wiberg Mixed Peppercorns

    Wiberg Mixed Peppercorns, 43 g

    • Green, white, black and pink peppercorns
    • Pleasantly spicy & aromatic
    • High-quality ceramic grinder
    £1.69 £3.40 (£39.30 / kg)

    Delivery by October 12

    La Chinata Smoked Bittersweet Paprika

    La Chinata Smoked Bittersweet Paprika, Tin, 160 g

    • Harvested and sorted by hand
    • Made with the finest chillies
    • Delightful aroma
    £6.00 £6.30 (£37.50 / kg)

    Delivery by October 12

    Kandisin Classic in Tablet Form

    Kandisin Classic in Tablet Form, Refill (1200 pieces) (90 g)

    • No calories
    • Ideal for sweetening coffee and tea
    • Based on saccharine & cyclamate
    £5.45 (£60.56 / kg)

    Delivery by October 12

    Sonnentor Organic Garlic, Granulated

    Sonnentor Organic Garlic, Granulated, 40 g

    • Adds an extra kick to many dishes
    • Intense flavour
    • Goes with almost everything
    £2.45 (£61.25 / kg)

    Delivery by October 12

    Sonnentor Organic Black Pepper

    Sonnentor Organic Black Pepper, Whole, 55 g

    • "Very good" in the ECO test
    • Mild aroma
    • Intensely spicy
    £3.00 (£54.55 / kg)

    Delivery by October 12

    La Chinata Paprika Premium Tin

    La Chinata Paprika Premium Tin, sweet, 70 g

    • Harvested and sorted by hand
    • In 2 different varieties
    • Smoked with oak wood
    £5.19 £5.45 (£74.14 / kg)

    Delivery by October 12

    Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust"

    Ankerkraut BBQ Rub "Magic Dust", Package, 750 g

    • American original recipe
    • Easy to use
    • Mild spice
    £18.05 (£24.07 / kg)

    Delivery by October 12

    Paella Seasoning

    La Chinata Paella Seasoning, 48 g

    • Made with smoked paprika powder
    • Does not include dyes or preservatives
    • 4 sachets at 12g each
    £3.50 (£72.92 / kg)

    Delivery by October 12

    KOTÁNYI Rustic Herbs

    KOTÁNYI Rustic Herbs, 48 g

    • Herbal flavours
    • Perfect for adding flavour to your meals
    • For salads, veggie dishes and meat
    £3.70 (£77.08 / kg)

    Delivery by October 12

    Rapunzel Organic Sugar Cane Molasses

    Rapunzel Organic Sugar Cane Molasses, 300 g

    • Slightly bitter
    • Unrefined
    • Without additives
    £2.75 (£9.17 / kg)

    Delivery by October 12

    Kandisin Liquid Stevia

    Kandisin Liquid Stevia, 125 ml

    • Ideal for sweetening fruits and fruit salads
    • For cooking & baking
    • Calorie free
    £4.50 (£36.00 / l)

    Delivery by October 12

    Sal de Ibiza Fleur de Sel in a Ceramic Pot

    Sal de Ibiza Fleur de Sel in a Ceramic Pot, 150 g

    • Includes a spoon
    • Unique texture
    • Especially mild
    £17.10 (£114.00 / kg)

    Delivery by October 12

    KOTÁNYI Sweet Paprika Special

    KOTÁNYI Sweet Paprika Special, 250 g

    • Indispensable in goulash
    • Typical fruity notes of paprika
    • Mild aroma
    £5.75 (£23.00 / kg)

    Delivery by October 12

    Ehrenwort Organic Halloween Pumpkin Spice Latte

    Ehrenwort Organic Halloween Pumpkin Spice Latte, 35 g

    • Bold, warm flavours
    • Whip up a delightful cup in no time
    • In a fun Halloween design
    £4.50 (£128.57 / kg)

    Not available at the moment

    Stay Spiced! Umami Spice Blend

    Stay Spiced! Umami Spice Blend, 70 g

    • Without glutamate and flavour enhancers
    • Versatile
    • Ideal for the creative kitchen
    £7.25 (£103.57 / kg)

    Delivery by October 12

    KOTÁNYI Cevapcici Spice Mix

    KOTÁNYI Cevapcici Spice Mix, 28 g

    • A refined combination of spices
    • Aromatic, fruity and spicy
    • Perfect for beef & lamb
    £2.75 (£98.21 / kg)

    Delivery by October 12

    Sal de Ibiza Granito Sea Salt in a Shaker

    Sal de Ibiza Granito Sea Salt in a Shaker, 250 g

    • Attractive design
    • Coarse grains
    • Ideal as table salt
    £9.45 (£37.80 / kg)

    Delivery by October 12

    Spice for Life Organic Berbere

    Spice for Life Organic Berbere, 90 g

    • With chillies, cinnamon & fenugreek
    • Warming & wonderfully spicy
    • Perfect with chicken
    £5.35 (£59.44 / kg)

    Delivery by October 12

    Ankerkraut BBQ Rub "Texas Chicken"

    Ankerkraut BBQ Rub "Texas Chicken", Shaker, 230 g

    • Piquant spicy
    • Ideal for poultry
    • Also suitable for vegetables
    £9.05 (£39.35 / kg)

    Delivery by October 12

    Sal de Ibiza Sal Marina Grano

    Sal de Ibiza Sal Marina Grano, 1.000 g

    • Harvested by hand
    • Coarsely ground
    • For all kinds of dishes
    £8.50 (£8.50 / kg)

    Delivery by October 12

    Sonnentor Organic Blue Fenugreek, ground

    Sonnentor Organic Blue Fenugreek, ground, 40 g

    • Exceptional color
    • Spicy aroma
    • Versatile
    £2.45 (£61.25 / kg)

    Delivery by October 12

    Khoysan Meersalz Organic Black Pepper, whole

    Khoysan Meersalz Organic Black Pepper, whole, 100 g

    • Highest quality
    • From South India
    • Intense aroma
    £9.90 (£99.00 / kg)

    Delivery by October 12

    Ankerkraut BBQ Rub "Smoking Zeus"

    Ankerkraut BBQ Rub "Smoking Zeus", Shaker, 170 g (200 g)

    • Ideal for Gyros
    • Intensive spice
    • Fine aroma
    £7.25 (£36.25 / kg)

    Delivery by October 12

    Cosmoveda Tamarind Paste

    Cosmoveda Tamarind Paste, 250 g

    • Great with grilled fish, meat and poultry
    • With the sweet/sour taste
    £9.00 (£36.00 / kg)

    Delivery by October 12

    Rapunzel Organic Bourbon Vanilla Powder

    Rapunzel Organic Bourbon Vanilla Powder, 15 g

    • Ground
    • Very aromatic
    • Fermented by hand
    £14.45 (£963.33 / kg)

    Delivery by October 12

    Red Pepper Flakes in a Mill

    La Chinata Red Pepper Flakes in a Mill, Spicy (24 g)

    • Fine grinder
    • Made with dried peppers
    • Innovative and practical
    £4.50 (£187.50 / kg)

    Delivery by October 12

    Sonnentor László's Goulash Spice Mix

    Sonnentor László's Goulash Spice Mix, Package, 50 g

    • Fine blend
    • Fruity Focus
    • Versatile
    £3.75 (£75.00 / kg)

    Delivery by October 12

    Whether they're from Europe, the Middle East, India, Africa or elsewhere - herbs and spices lend your dishes the perfect flavours and distinctive tastes.