Flavourful Ingredients for the Immune System, Digestion & Hormonal Balance

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Spices for Tea & Beverages: 1 - 30 of 91 items

Khoysan Meersalz Organic Black Pepper, whole

Khoysan Meersalz Organic Black Pepper, whole, 100 g

  • Highest quality
  • From South India
  • Intense aroma
£8.92 £9.90 (£89.20 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Turmeric Vanilla Latte Drink

Sonnentor Turmeric Vanilla Latte Drink, Package, 60 g

  • Sweet vanilla
  • Yellow-orange powder
  • Simple preparation
£4.50 £5.00 (£75.00 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Ceylon Cinnamon, Ground

Sonnentor Organic Ceylon Cinnamon, Ground, 40 g

  • Sweet and mild flavour
  • Fresh spice
  • Versatile
£2.11 £2.35 (£52.75 / kg)

Delivery by October 13

Ankerkraut Black Kampot

Ankerkraut Black Kampot, 80 g

  • Fine aroma
  • Subtle spice
  • Ideal for meat dishes
£7.31 £8.15 (£91.38 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Cloves

Sonnentor Organic Cloves, whole (35 g)

  • Intense taste
  • Versatile
  • Part of the five-spice powder
£2.79 £3.10 (£79.71 / kg)

Delivery by October 13

Alnatura Organic Ground Ceylon Cinnamon

Alnatura Organic Ground Ceylon Cinnamon, 50 g

  • For desserts
  • Finely ground
  • 100% organic
£2.60 £2.90 (£52.00 / kg)

Delivery by October 13

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole

Cosmoveda Organic Ceylon Cinnamon, whole, 10 pieces

  • Fine and sweet
  • Suitable for fruit & poultry
£7.31 £8.15 (£0.73 / pc)

Delivery by October 13

Ehrenwort Organic Golden Sun Turmeric Latte

Ehrenwort Organic Golden Sun Turmeric Latte, 42 g

  • Golden yellow colour
  • Spicy taste
  • With Ceylon cinnamon & ginger powder
£4.06 £4.50 (£96.67 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Turmeric, ground

Sonnentor Organic Turmeric, ground, 40 g

  • Characteristic yellow color
  • Floral fragrance
  • Somewhat reminiscent of curry
£2.20 £2.45 (£55.00 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Cardamom

Sonnentor Organic Cardamom, Ground, 50 g

  • The 3rd most expensive spice in the world
  • Floral-sweet flavour
  • Fine peppery sharpness
£6.12 £6.80 (£122.40 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic "Ceylon" Cinnamon Sticks

Sonnentor Organic "Ceylon" Cinnamon Sticks, 18 g

  • Classic during the Christmas season
  • Very decorative
  • Slight orange note
£2.61 £2.90 (£145.00 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Fennel, whole

Sonnentor Organic Fennel, whole, 40 g

  • For a spicy brown bread
  • Fresh, aromatic spice
  • Fresh, menthol-y taste
£2.20 £2.45 (£55.00 / kg)

Delivery by October 13

Spice for Life Black Kampot Peppercorns

Spice for Life Black Kampot Peppercorns, 80 g

  • Harvested by hand
  • A mix of sweet and spicy flavours
  • Perfect with red meat and soups
£7.22 £8.05 (£90.25 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Turmeric Ginger Latte Drink

Sonnentor Organic Turmeric Ginger Latte Drink, Package, 60 g

  • Based on Ayurvedic principles
  • Special ingredients
  • Full-bodied, spicy drink
£4.50 £5.00 (£75.00 / kg)

Delivery by October 13

KOTÁNYI Ground Cloves (Nelken)

KOTÁNYI Ground Cloves (Nelken), 20 g

  • Harmoniously blends with cinnamon & nutmeg
  • Use sparingly
£2.75 (£137.50 / kg)

Delivery by October 13

Spice for Life Organic Wild Cardamom - Whole

Spice for Life Organic Wild Cardamom -​ Whole, 50 g

  • Adds a pop of spiciness
  • Rich flavour
  • Slightly sweet, rich flavour
£7.22 £8.05 (£144.40 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Ginger, Ground

Sonnentor Organic Ginger, Ground, 30 g

  • Warming flavour
  • Ideal for tea
  • Intense spice
£1.94 £2.15 (£64.67 / kg)

Delivery by October 13

Ölmühle Solling Organic Ceylon Cinnamon

Ölmühle Solling Organic Ceylon Cinnamon, 180 g

  • Great in rice pudding, desserts or cereals
  • From controlled organic farming
  • Finely ground
£7.22 £8.05 (£40.11 / kg)

Delivery by October 13

Pfefferdieb Organic Ceylon Cinnamon, Ground

Pfefferdieb Organic Ceylon Cinnamon, Ground, 250 g

  • Fine aroma
  • From Sri Lanka
  • In a resealable pouch to preserve aroma
£8.16 £9.05 (£32.64 / kg)

Delivery by October 13

Spice for Life Violet Cardamom, Whole

Spice for Life Violet Cardamom, Whole, 50 g

  • Mature pods
  • Juicy, spicy & sweet
  • Strong eucalyptus note
£8.16 £9.05 (£163.20 / kg)

Delivery by October 13

Cosmoveda Organic Cardamom green, black seeds

Cosmoveda Organic Cardamom green, black seeds, 40 g

  • Suitable for desserts, exquisite beverages, milk and coffee
£10.54 £11.70 (£263.50 / kg)

Delivery by October 13

Spice for Life Spirit of Hawaii Iced Tea

Spice for Life Spirit of Hawaii Iced Tea, 70 g

  • Use sparingly
  • Grate fresh
  • Gorgeous aroma
£5.60 £6.25 (£80.00 / kg)

Delivery by October 13

Pfefferdieb Organic Hand-Selected Cloves

Pfefferdieb Organic Hand-​Selected Cloves, 250 g

  • Wonderful aroma
  • Fair & high quality
  • Ideal for sauces & marinades
£10.54 £11.70 (£42.16 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Whole Organic Nutmeg

Sonnentor Whole Organic Nutmeg, 25 g

  • Aromatic
  • Powerful spice
  • Ideal for potato dishes
£3.38 £3.75 (£135.20 / kg)

Delivery by October 13

Cosmoveda Organic Ginger, ground

Cosmoveda Organic Ginger, ground, Container, 80 g

  • Originates from Asia
  • Strengthens Agni
£5.68 £6.30 (£71.00 / kg)

Delivery by October 13

Spice for Life Organic Lemon Ginger - Ground

Spice for Life Organic Lemon Ginger -​ Ground, 70 g

  • Lemony fresh flavour
  • From Sri Lanka
  • Versatile use
£5.68 £6.30 (£81.14 / kg)

Delivery by October 13

Khoysan Meersalz Organic Turmeric

Khoysan Meersalz Organic Turmeric, 100 g

  • Base spice
  • Aromatic, spicy flavour
  • Yellow spice
£7.31 £8.15 (£73.10 / kg)

Delivery by October 13

Cosmoveda Organic Cloves, finely ground

Cosmoveda Organic Cloves, finely ground, 80 g

  • Contains eugenol, vanillin and pinene
  • Certified organic cultivation
£8.16 £9.05 (£102.00 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Nutmeg, ground

Sonnentor Organic Nutmeg, ground, 30 g

  • Aromatic smell
  • Warming taste
  • Ideal for potato dishes
£3.38 £3.75 (£112.67 / kg)

Delivery by October 13

Cosmoveda Organic Saffron Rice Masala

Cosmoveda Organic Saffron Rice Masala, 25 g

  • Pure pleasure
£4.06 £4.50 (£162.40 / kg)

Delivery by October 13