Hofbauer Mozart Kugeln - Dark Chocolate, 160 g
A classic Viennese delicacy with dark chocolate
£10.15
(£63.44 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Contains 8 pieces
- Made with high-quality ingredients
- Exquisite combination of flavours
Related products
Description
Experience the perfect symphony of fine Viennese confectionery tradition with dark chocolate. Hofbauer dark chocolate Mozart Kugeln combine the finest marzipan, aromatic pistachio marzipan and creamy hazelnut nougat cream to create a harmonious composition of flavours. Encased in high-quality dark chocolate, these pralines are an exquisite indulgence for those who love fine confectionery.
| Item no.: | LS-53258 |
|---|---|
| Content: | 160 g |
| EAN: | 9003600532583 |
| Manufacturer No.: | 53258 |
| Brands: | Hofbauer |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Ingredients
Sugar, 25 % Almonds, Cocoa paste, Cocoa butter, 4 % Hazelnuts , Invert Sugar Syrup, Humectants (Sorbitol, Invertase), 2 % Pistachios, Whole milk powder, Glucose syrup , Skim milk powder, Pure Butter Fat, Lactose, emulsifierE (Soy lecithin), Barley malt extract, Flavours, 52 % minimum cocoa content
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2085 / 498 kJ / kcal |
| Fat | 28 g |
| from Saturated fatty acids | 8,4 g |
| Carbohydrates | 51 g |
| from Sugar | 48 g |
| Protein | 7,3 g |
| Salt | 0,04 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Lindt & Sprüngli (Austria) GmbH, Hietzinger Hauptstraße 1A, 1130 , Wien, Austria, www.lindt.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Hofbauer Mozart Kugeln - Dark Chocolate
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology