La Molisana Radiatori al Bronzo, 500 g
Original pasta shape with the perfect bite and texture
£2.80
(£5.60 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Rough bronze-drawn surface
- Ideal sauce cling
- Inspired by the shape of vintage industrial radiators
Related products
Description
Radiatori al Bronzo stand out with their striking shape, famously inspired by the design of vintage industrial radiators. Extruded using traditional bronze dies, the pasta features a rough surface that ensures the perfect sauce cling. Combined with the deep, ruffled ridges, this clever shape ensures maximum flavour retention with every single bite.
| Item no.: | EDH-1006356 |
|---|---|
| Content: | 500 g |
| EAN: | 08004690057308 |
| Manufacturer No.: | 1006356 |
| Brands: | La Molisana |
| May Contain Traces Of: : | A - Gluten |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1470 / 351 kJ / kcal |
| Fat | 1 g |
| from Saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 70 g |
| from Sugar | 4 g |
| Fibre | 3 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 0,02 g |
Ingredients
Durum Wheat Semolina, Water
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for La Molisana Radiatori al Bronzo
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.400 products
Secure payments
with SSL encryption technology