Maggi Magic Asia - Saucy Instant Noodles Cup, Teriyaki (75 g)
Instant noodles with delicious Asian flavour
£2.30
(£30.67 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- In a practical cup
- Quick and easy
- Ideal for a quick lunch
Description
Maggi Magic Asia saucy instant noodles in a cup are ready in no time, making them ideal for a quick lunch at the office. In just a few minutes, these Asian-style noodles deliver plenty of flavour and aroma. Perfect when you need something fast.
Preparation:
Fill the cup with boiling water up to the mark and leave to stand for a few minutes - your instant meal is ready.
| Item no.: | XZO-MGI-12602029 |
|---|---|
| Content: | 75 g |
| EAN: | 7613037683660 |
| Manufacturer No.: | 12602029 |
| Brands: | Maggi |
| May Contain Traces Of: : | C - Eggs, F - Soybeans, G - Milk, L - Celery, M - Mustard, N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
73,3 % Fried noodles (Wheat flour, Sunflower oil, Salt, Leavening agent (Calciumcarbonat, Sodium carbonate)), Sugar, Starch , 3,1 % Soy sauce powder (Soybeans, wheat, Salt), Spices (Garlic, Ginger, Onions, Chilli, Caraway seeds), Salt, Celery Leaves, 0,4 % Carrot, Leek, Yeast Extract, Caramelized sugar, Sunflower oil, Aroma, Maltose, Acidifier (Citric acid)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g[1] |
|---|---|
| Calories | 481 / 115 kJ / kcal |
| Fat | 4,7 g |
| from Saturated fatty acids | 0,4 g |
| Carbohydrates | 15,4 g |
| from Sugar | 2,9 g |
| Fibre | 0,8 g |
| Protein | 2,3 g |
| Salt | 0,83 g |
- ready-to-eat product
Legal information
| Responsible food business operator: | Nestlé Österreich GmbH, Wiedner Gürtel 9, 1100, Wien, Austria, nestle.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Maggi Magic Asia - Saucy Instant Noodles Cup
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.450 products
Secure payments
with SSL encryption technology