Rummo Le Classiche – Gnocchetti sardi N°63, 500 g
Small shape, big flavour
£2.90
(£5.80 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Unique shape
- Perfect for salads & vegetable sauces
- Retain their shape when cooked
Description
Bring one of Italy’s most charming pasta shapes to your pantry with Rummo Gnocchetti Sardi. These small, shell-like curls are true masters at capturing sauces - especially those featuring tomatoes or finely diced vegetables.
Thanks to their compact structure and delicate ridges, they are also an excellent choice for creative pasta salads with a light vinaigrette. For a vibrant summer dish, try pairing them with fresh peas, green beans, and peppery wild rocket. Made from the finest durum wheat semolina using Rummo’s signature method, these Gnocchetti always maintain their perfect shape and an ideal, firm bite.
| Item no.: | AV-448400 |
|---|---|
| Content: | 500 g |
| EAN: | 8008343200639 |
| Manufacturer No.: | 448400 |
| Brands: | Rummo |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Origin: | Italy |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | Non-GMO |
Ingredients
Durum wheat flour
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1491 / 356 kJ / kcal |
| Fat | 1,6 g |
| from Saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 69,5 g |
| from Sugar | 3,1 g |
| Protein | 14,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rummo Le Classiche – Gnocchetti sardi N°63
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.400 products
Secure payments
with SSL encryption technology