Rummo Le Classiche – Spaghettini N°2, 500 g
Delicate delight with a bite
£3.35
(£6.70 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Delicate, thin pasta shape
- Ideal for oil & cheese sauces
- Excellent, rough texture
Related products
Description
If you like fine, delicate pasta, Rummo Spaghettini No. 2 are the perfect choice. These slender strands of premium durum wheat semolina are masterfully crafted for light, glistening oil-based sauces—such as the iconic Aglio, Olio e Peperoncino. They also provide the sublime foundation for the Roman classic Cacio e Pepe, made with sharp Pecorino Romano and freshly cracked black pepper.
Despite the thinness, you can rely on Rummo’s signature slow-processing method to ensure these Spaghettini hold their shape and retain a firm al dente bite when cooked. The characteristic rough surface allows oils and fine spices to cling perfectly to every strand, delivering a harmonious and authentic Italian flavour experience in every mouthful.
| Item no.: | AV-445200 |
|---|---|
| Content: | 500 g |
| EAN: | 8008343200028 |
| Manufacturer No.: | 445200 |
| Brands: | Rummo |
| Origin: | Italy |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | Non-GMO |
Ingredients
100 % Durum wheat flour
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1491 / 356 kJ / kcal |
| Fat | 1,6 g |
| from Saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 69,5 g |
| from Sugar | 3,1 g |
| Protein | 14,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rummo Le Classiche – Spaghettini N°2
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology