Herbs & Spices for Spring

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Spring Herbs: 1 - 30 of 65 items

KOTÁNYI Chopped Lovage

KOTÁNYI Chopped Lovage, Glass, 12 g

  • Strong, slightly sweet and sharp flavour
  • Herbaceous perennial
  • Similar in taste to celery
£3.20 (£266.67 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Wild Garlic, cut

Sonnentor Organic Wild Garlic, cut, 18 g

  • Reminiscent of garlic
  • Versatile
  • Distinctive aroma
£2.45 (£136.11 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Lovage, cut

Sonnentor Organic Lovage, cut, 15 g

  • Classic soup spice
  • Intense aromatic spice
£2.45 (£163.33 / kg)

Delivery by October 12

KOTÁNYI Dried Chervil

KOTÁNYI Dried Chervil, 6 g

  • Tastes wonderful in sauces, soups and salads
  • Slightly sweet taste
  • Gently dried
£2.75 (£458.33 / kg)

Delivery by October 30

BioKing Greek Oregano

BioKing Greek Oregano, 30 g

  • Intense fragrance & taste
  • Use as a seasoning or tea infusion
  • Carefully processed by Greek mountain farmers
£3.70 (£123.33 / kg)

Delivery by October 12

KOTÁNYI Wild Garlic, Chopped

KOTÁNYI Wild Garlic, Chopped, 4 g

  • Delicate aroma
  • Subtle hint of garlic
  • Delicious in cream soups & mashed potatoes
£2.75 (£687.50 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Oregano

Sonnentor Organic Oregano, 18 g

  • Peppery, bitter, spicy taste
  • Italian specialty
  • Versatile
£2.45 (£136.11 / kg)

Delivery by October 12

Cosmoveda Organic Dried Lovage

Cosmoveda Organic Dried Lovage, 70 g

  • Unmistakable flavour
  • Raw food quality
  • From our fair trade projects
£9.90 (£141.43 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Coriander

Sonnentor Organic Coriander, whole (35 g)

  • Ideal for Thai curries
  • Spicy, earthy flavour
  • Very versatile
£2.45 (£70.00 / kg)

Delivery by October 12

KOTÁNYI Chopped Dried Chives

KOTÁNYI Chopped Dried Chives, 53 g

  • Beautiful green colour
  • Versatile in use
  • Mild taste similar to onions
£5.00 (£94.34 / kg)

Delivery by October 12

KOTÁNYI Dried Parsley

KOTÁNYI Dried Parsley, 81 g

  • Mild peppery taste
  • Very gently dried
  • Savoury aroma
£4.50 (£55.56 / kg)

Delivery by October 19

Herbaria Whole Coriander

Herbaria Whole Coriander, 40 g

  • Certified organic farming
  • Gorgeous aroma
£5.45 (£136.25 / kg)

Delivery by October 12

KOTÁNYI Chopped Parsley

KOTÁNYI Chopped Parsley, 36 g

  • Very gently dried
  • Mild peppery taste
  • Rich in essential oils
£3.75 (£104.17 / kg)

Delivery by October 12

KOTÁNYI Ground Coriander

KOTÁNYI Ground Coriander, 30 g

  • Nutty aroma
  • Sweet and spicy taste
  • Fine Oriental notes
£2.75 (£91.67 / kg)

Delivery by October 12

KOTÁNYI Dried Spearmint

KOTÁNYI Dried Spearmint, 10 g

  • Tastes wonderful in curries, chutneys & sauces
  • Menthol-like taste
  • Refreshing
£3.20 (£320.00 / kg)

Delivery by October 12

Cosmoveda Dried Organic Oregano

Cosmoveda Dried Organic Oregano, 25 g

  • Mediterranean spice
  • Spicy touch
  • Versatile
£3.20 (£128.00 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Parsley, cut

Sonnentor Organic Parsley, cut, 15 g

  • Indispensable herb
  • Lemon-like flavor
  • Sweet and spicy taste
£2.45 (£163.33 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Dill

Sonnentor Organic Dill, 15 g

  • Especially for Nordic cuisine
  • Sweet notes of anise
  • Reminiscent of fresh parsley
£2.45 (£163.33 / kg)

Delivery by October 12

Cosmoveda Organic Coriander Leaves, crushed

Cosmoveda Organic Coriander Leaves, crushed, 15 g

  • Very popular
  • Frequently used
£2.75 (£183.33 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Basil

Sonnentor Organic Basil, 15 g

  • Italian specialty
  • Mediterranean flavor
  • Fresh, spicy taste
£2.45 (£163.33 / kg)

Delivery by October 12

Ehrenwort Organic Chives

Ehrenwort Organic Chives, 5 g

  • Makes a lovely decoration
  • Can be used everywhere
£3.70 (£740.00 / kg)

Delivery by October 12

Sonnentor Organic Cilantro

Sonnentor Organic Cilantro, 15 g

  • Sweet-tart flavor
  • Ideal for Thai curries and Guacomole
  • Intense taste
£2.45 (£163.33 / kg)

Delivery by October 12

KOTÁNYI Dried Basil

KOTÁNYI Dried Basil, 10 g

  • Very gently dried
  • Rich in essential oils
  • Indispensable for pizza & tomato sauce
£2.75 (£275.00 / kg)

Delivery by October 12

Österreichische Bergkräuter Oregano

Österreichische Bergkräuter Oregano, 20 g

  • Typical Mediterranean spice
  • Very intense
  • Versatile
£2.65 (£132.50 / kg)

Delivery by October 12

Cosmoveda Organic Dried Basil

Cosmoveda Organic Dried Basil, 30 g

  • Pleasantly spicy
  • Versatile
  • Raw food product
£3.70 (£123.33 / kg)

Delivery by October 12

Alnatura Organic Dill Tips

Alnatura Organic Dill Tips, 15 g

  • Organic
  • Vegan
  • Versatile
£1.95 (£130.00 / kg)

Delivery by October 12

Cosmoveda Organic Dill Seeds

Cosmoveda Organic Dill Seeds, 25 g

  • Contain essential oils
  • Perfect for canning
  • Also suitable as a tea
£2.75 (£110.00 / kg)

Delivery by October 12

KOTÁNYI Organic Basil, Chopped

KOTÁNYI Organic Basil, Chopped, 17 g

  • For Mediterranean cuisine
  • Goes well with tomatoes
  • Pleasantly aromatic
£3.70 (£217.65 / kg)

Delivery by October 12

Herbaria Dried Oregano

Herbaria Dried Oregano, 20 g

  • Gently dried
£5.45 (£272.50 / kg)

Delivery by October 12

Cosmoveda Organic Wild Garlic

Cosmoveda Organic Wild Garlic, 20 g

  • Raw food product
  • Versatile
  • Similar to garlic
£3.20 (£160.00 / kg)

Delivery by October 12