STAUD’S Apricot Fruit Spread - Limited Edition, 250 g
A fruity delight from Lower Austria
£6.35
(£25.40 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Deliciously fruity & sunny
- Can be used in pastries & pancakes
- From the Weinviertel fruit-growing region
Description
This limited edition jam owes its irresistible summery aromas to fully ripened apricots from the Weinviertel region. Ideal for those who appreciate the finer things in life. A fruity and sweet accompaniment to pastries and desserts, such as the Palatschinken (Austrian crepes).
Note: All fruits used to make this limited edition jam were grown in Austria. Quantities are limited - premium, fresh, and regional!
| Item no.: | STD-250096 |
|---|---|
| Content: | 250 g |
| EAN: | 9008400307645 |
| Manufacturer No.: | 250096 |
| Brands: | STAUD’S |
| Fruit composition: | Apricots |
| Origin: | Austria |
| Storage Information: | Refrigerate after opening and use up within a few days |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 687 / 164 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 38 g |
| from Sugar | 37 g |
| Protein | 0,8 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for STAUD’S Apricot Fruit Spread - Limited Edition
2 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 11 | (91%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 1 | (8%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
12 reviews
We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.
- No reviews available
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.450 products
Secure payments
with SSL encryption technology