TEEKANNE Orange, 18 tea bags (40,50 g)
Fruit tea blend with orange aroma
£2.07 £2.30 -10%
(£51.11 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Pure orange flavour
- Fruity & refreshing
- Vegan & lactose-free
Description
Enjoy the refreshing taste of oranges with every sip. Delicious both as a hot infusion and as chilled ice tea in summer.
Ingredients
Apples, Hibiscus, Sweet blackberry leaves, 6 % natural orange flavour, Acidifier (Citric acid (E330), Orange peel, Chicory root)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 ml[1] |
|---|---|
| Calories | 4 / 1 kJ / kcal |
| Fat | <0,1 g |
| from Saturated fatty acids | <0,1 g |
| Carbohydrates | <0,1 g |
| from Sugar | <0,1 g |
| Protein | 0,1 g |
| Salt | 0,01 g |
- when preparing one tea bag with 200 ml water
Legal information
| Responsible food business operator: | TEEKANNE GmbH, Münchner Bundesstr. 120, 5020, Salzburg, Austria, www.teekanne.at/de-at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for TEEKANNE Orange
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
- No reviews available
Popular categories:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology