TIMI Apple Mustard with Dried Apples, 250 g

Great with sausages or meat dishes

£6.54 £7.25 -10%

(£26.16 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

Only 5 items in stock

Delivery by Tuesday, 13 October if you order by Monday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Fruity flavours
  • With pieces of apples

Frequently bought together with Zwergenwiese Organic Horseradish Spread, 180 g

TIMI Apple Mustard with Dried Apples, 250 g £6.54 (£26.16 / kg)
Zwergenwiese Organic Horseradish Spread, 180 g £2.36 (£13.11 / kg)
Total price: £8.90
Description

The TIMI apple mustard is made with apple juice and apple cider vinegar. The highlight is the dried pieces of apples that give the mustard a special fruity flavour.

Item no.: TI-1014
Content: 250 g
EAN: 9120075820097
Manufacturer No.: 1014
Brands: TIMI
Origin: Austria
Ingredients

Drinking Water, 17 % Apple cider vinegar, Mustard seed, 8 % Apple juice concentrate, 10 % Dried apple chips, Salt, Sugar, Spices

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 599 / 143 kJ / kcal
Fat 5,1 g
  from Saturated fatty acids 0,3 g
Carbohydrates 18 g
  from Sugar 15 g
Protein 4,6 g
Salt 3,4 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Fischerauer Feinstes GmbH, Pischelsdorf 156, 8212 , Pischelsdorf, Austria, www.essig.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for TIMI Apple Mustard with Dried Apples

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder