Zotter Chocolate Organic Biofekt POP "For Mum"
Gift a smile!
£8.30
(Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Some pralines contain alcohol
- Trendy box of pralines
- With 8 different varieties
- Inliner made from bioplastic
Description
A praline box in a trendy design filled with 8 irresistible pralines of the following varieties:
- Heart Cherry Endorphin
- Limoncello Bonbon (contains alcohol)
- Passion Fruit Endorphin
- Currant-Lavender Pot
- Rose Marzipan Bonbon
- Caramel Bonbon
- Raspberry in Love Bonbon
- Gin Endorphin (contains alcohol)
Zotter uses inlays made of bioplastic which does not pollute the environment.
The contents of the box may vary (depending on the availability of the items).
| Item no.: | ZSM-17819 |
|---|---|
| Content: | 1 Pc. |
| EAN: | 9006403082927 |
| Manufacturer No.: | 17819 |
| Brands: | Zotter Chocolate |
| Certifications: | EU / non-EU organic label, Fair |
| May Contain Traces Of: : | A - Gluten, C - Eggs, E - Peanuts, H - Nuts, N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | Contains alcohol |
Ingredients
Raw cane sugar[2], Cocoa butter[2], Cocoa paste[2], Marzipan[1] (Almonds[1], Sugar[1], Invert Sugar Syrup[1]), Invert Sugar Syrup[1], Whole milk powder[1], Skim milk powder[1], Glucose syrup[1], Gin[1], Cream[1], Whole milk[1], Limoncello[1], Butter[1], Blackcurrant juice concentrate[1], Sour cherries[1], Almonds[1], Raspberry Purée[1], Passion fruit juice concentrate[1], Caramelised Milk Powder[1] (Skim milk powder[1], Sugar[1]), Sour cherry concentrate[1], Freeze-dried raspberries[1], Sweet whey powder[1], Freeze-dried passion fruit[1] (Maltodextrin[1], Passion fruit juice concentrate[1]), Rose water[1], Freeze-dried currants[1], Lemon juice concentrate[1], Freeze-dried sour cherries[1], Skim milk yoghurt powder[1], Whole cane sugar[2], Honey[1], emulsifierE (Soy lecithin[1]), Caramel Sugar[1] (Caramelized sugar[1], Maltodextrin[1]), Rock salt, Vanilla bean powder[2], lemon powder[1] (Lemon juice concentrate[1], Cornstarch[1], Sugar[1]), Freeze-dried blueberries[1], Bitter almond oil[1], Turmeric (Curcuma longa)[1], Cinnamon[2], Lavender oil[1], emulsifierE (Sunflower Lecithin[1]), lemon oil[1], Ginger Powder[1], Rose petals[1]
- from controlled organic agriculture
- from fair trade, fair trade content in total: 57% / from controlled organic agriculture
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1997 / 477 kJ / kcal |
| Fat | 31 g |
| from Saturated fatty acids | 17 g |
| Carbohydrates | 41 g |
| from Sugar | 37 g |
| Protein | 5,1 g |
| Salt | 0,15 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
0 English reviews written for Zotter Chocolate ORganic Biofekt POP "For Mum"
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology