Ankerkraut Air Fryer Spice Mix Set
A spicy set for air fryers & ovens
£34.50
(Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Set of 6 spices
- Ideal for poultry, fish & vegetables
- Perfect gift
Related products
Description
Add a gourmet touch to your air fryer or oven-baked meals with this curated collection. The set features six expertly balanced blends, including Roast Chicken, Texas Chicken, Bombay Chicken, Roasted Vegetables, Fish & Scampi, and a classic Chip Seasoning. Whether you're preparing meat, seafood, or vegetarian sides, these harmonious herbs and spices packaged in elegant glass jars with cork stoppers ensure effortless preparation and incredibly aromatic results.
| Item no.: | AK-4062988021756 |
|---|---|
| Content: | 1 Set |
| EAN: | 4062988021756 |
| Manufacturer No.: | 4062988021756 |
| Brands: | Ankerkraut |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, Free from palm oil |
Ingredients
Seasoning Salt - Roast Chicken
Sea salt, Sweet Paprika, Parsley , Garlic, Marjoram, Fenugreek seeds, Chili Flakes, Caraway seeds, Nutmeg
Texas Chicken Rub
Sea salt, Sweet Paprika, Raw cane sugar, Black pepper (Piper nigrum), Onions, Garlic, Smoked Paprika (Paprika, Smoke), Dry Mustard, Celery, Lemon peel, Bay Leaves, Nutmeg, Cayenne pepper
Seasoning Mix - Bombay Chicken
Sea salt, Curry powder (Turmeric (Curcuma longa), Fenugreek seeds, Coriander Seeds, Caraway seeds, Ginger, Chilli, Pimento, Nutmeg, Cardamom (Elettaria cardamomum), Cloves), Sweet Paprika, Turmeric (Curcuma longa), Garlic, Chili Flakes, Raw cane sugar, Cumin, Coriander Seeds, Ginger
Seasoning Mix - Roasted Vegetables
Sea salt, Onions, Garlic, Sweet Paprika, Black pepper (Piper nigrum),
Seasoning Mix - Fish and Scampi
Basil , Sea salt, Raw cane sugar, Garlic, Green pepper, Lemon peel, Lemon Fruit Powder (Lemon juice concentrate, Maltodextrin), Chili Flakes
Seasoning Salt - French Fries
76 % Sea salt, Sweet Paprika, Dry Mustard, Onions, Parsley , 1,9 % Smoked salt (Sea salt, Smoke), Garlic, Oregano
Nutritional Information
Seasoning Salt - Roast Chicken
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 758 / 181 kJ / kcal |
| Fat | 3,6 g |
| from Saturated fatty acids | 0,7 g |
| Carbohydrates | 25 g |
| from Sugar | 15 g |
| Protein | 8,4 g |
| Salt | 45 g |
Texas Chicken Rub
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1043 / 249 kJ / kcal |
| Fat | 4,3 g |
| from Saturated fatty acids | 0,8 g |
| Carbohydrates | 38 g |
| from Sugar | 32 g |
| Protein | 8,4 g |
| Salt | 26,6 g |
Seasoning Mix - Bombay Chicken
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 980 / 234 kJ / kcal |
| Fat | 6,6 g |
| from Saturated fatty acids | 1,2 g |
| Carbohydrates | 33 g |
| from Sugar | 28 g |
| Protein | 7,1 g |
| Salt | 34,3 g |
Seasoning Mix - Roasted Vegetables
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 733 / 175 kJ / kcal |
| Fat | 2,4 g |
| from Saturated fatty acids | 1 g |
| Carbohydrates | 25 g |
| from Sugar | 18 g |
| Protein | 6,8 g |
| Salt | 45,5 g |
Seasoning Mix - Fish and Scampi
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1013 / 242 kJ / kcal |
| Fat | 1,8 g |
| from Saturated fatty acids | 0,5 g |
| Carbohydrates | 44 g |
| from Sugar | 32 g |
| Protein | 7,3 g |
| Salt | 25,8 g |
Seasoning Salt - French Fries
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 314 / 75 kJ / kcal |
| Fat | 1,5 g |
| from Saturated fatty acids | 0,1 g |
| Carbohydrates | 9,4 g |
| from Sugar | 5,8 g |
| Protein | 4,1 g |
| Salt | 77,5 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ankerkraut GmbH, Reindorfer Osterberg 75, 21266, Jesteburg, Germany, www.ankerkraut.de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Ankerkraut Air Fryer Spice Mix Set
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology