Ankertee Creamy Peach Oolong Tea - Tin, 140 g
Gentle oolong & creamy vanilla
£12.55
(£89.64 / kg, Price shown includes 20% VAT.
Features & Advantages
- With delicate peach, flavourful & balanced
- For approx. 70 cups in a flavour-preserving tin
- Soft, harmonious & full of character
Related products
Description
This semi-fermented oolong tea beautifully combines the gentle freshness of green tea with the rich aroma of black tea. Enhanced with creamy vanilla and a subtle hint of peach, it results in a harmonious infusion that creates moments of serenity to your daily routine. The high-quality tin preserves the aroma, ensuring that every cup of this fine tea remains as aromatic and flavourful as the first.
| Item no.: | AK-69988 |
|---|---|
| Content: | 140 g |
| EAN: | 4062988022166 |
| Manufacturer No.: | 69988 |
| Brands: | Ankertee |
| Tea: | Loose Leaf Tea |
| May Contain Traces Of: : | L - Celery, M - Mustard |
| Steeping Time: | 2 Minutes, 1 minute |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | Flavoured |
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 ml |
|---|---|
| Calories | 33 / 8 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 1,6 g |
| from Sugar | 1,3 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Ingredients
Oolong Tea, Flavours, 0,5 % Peach Pieces (Peach, Rice flour), Marigold petals
Legal information
| Responsible food business operator: | Ankerkraut GmbH, Reindorfer Osterberg 75, 21266, Jesteburg, Germany, www.ankerkraut.de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Ankertee Creamy Peach Oolong Tea - Tin
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.400 products
Secure payments
with SSL encryption technology