BioArt Organic Chocolate: Dankbarkeit ist das Gedächtnis des Herzens.., 70 g

Creamy and fruity chocolate

£7.25

(£103.57 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 g

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Monday at 23:59.

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to £ 4.90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • Delicate & well-balanced
  • With a fruity strawberry note
  • Harmonious flavour

Frequently bought together with BioArt Organic Chocolate: Danke, 70 g

BioArt Organic Chocolate: Dankbarkeit ist das Gedächtnis des Herzens.., 70 g £7.25 (£103.57 / kg)
BioArt Organic Chocolate: Danke, 70 g £7.25 (£103.57 / kg)
Total price: £14.50
Description

This chocolate creation blends smooth milk chocolate with fruity strawberry notes. The combination delivers a beautifully balanced taste experience, pairing creamy sweetness with fresh fruitiness. It is ideal for anyone looking to enjoy a refined and truly special chocolate moment.

Item no.: BIOG-326056
Content: 70 g
EAN: 9006241310732
Manufacturer No.: 326056
Brands: BioArt
Certifications: EU organic seal
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Ingredients

96 % Milk chocolate[1] (Raw cane sugar[1], Cocoa butter[1], 22 % Whole milk powder[1], Cocoa paste[1], emulsifierE (Lecithins[1])), 3 % Freeze-Dried Strawberries[1], Natural Strawberry Flavour[1]

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2453 / 586 kJ / kcal
Fat 41 g
  from Saturated fatty acids 26 g
Carbohydrates 48 g
  from Sugar 47 g
Fibre 2,1 g
Protein 6,9 g
Salt 0,21 g
Legal information
Responsible food business operator: BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioArt Organic Chocolate: Dankbarkeit ist das Gedächtnis des Herzens..

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder