BioArt Organic Chocolate: Es heißt Freundschaft..., 70 g

Sweet and spicy chocolate with a fruity note

£7.25

(£103.57 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 g

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Monday at 23:59.

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to £ 4.90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • With a hint of pepper
  • Fruity orange notes
  • For special moments of indulgence

Frequently bought together with BioArt Organic Chocolate: Von Herzen, 70 g

BioArt Organic Chocolate: Es heißt Freundschaft..., 70 g £7.25 (£103.57 / kg)
BioArt Organic Chocolate: Von Herzen, 70 g £7.25 (£103.57 / kg)
Total price: £14.50
Description

This chocolate creation combines creamy milk chocolate with the subtle spice of pepper and the fruity freshness of orange. The result is an exciting interplay of sweet, spicy, and citrus notes. Ideal for anyone looking to enjoy a unique and wonderfully varied chocolate experience.

Item no.: BIOG-325747
Content: 70 g
EAN: 9006241310879
Manufacturer No.: 325747
Brands: BioArt
Certifications: EU organic seal
Storage Information: Store in a cool & dry place
Ingredients

98 % Milk chocolate[1] (Raw cane sugar[1], Cocoa butter[1], 22 % Whole milk powder[1], Cocoa paste[1], emulsifierE (Lecithins[1])), 1 % Mixed Peppercorns[1], natural orange flavour

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2453 / 586 kJ / kcal
Fat 41 g
  from Saturated fatty acids 26 g
Carbohydrates 48 g
  from Sugar 47 g
Protein 6,9 g
Salt 0,21 g
Legal information
Responsible food business operator: BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioArt Organic Chocolate: Es heißt Freundschaft...

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder