ConFusion Mikawa Hon Mirin – Genuine Mirin without added sugar, 300 ml
Ideal for fine Japanese cuisine
Features & Advantages
- Alcohol content 13.5-14.5 % vol.
- Traditionally produced in Japan
- Made from 100% Japanese mochigome
Similar products
Description
Mikawa Hon Mirin, made from 100% Japanese mochigome (glutinous rice), has a finely balanced sweetness, which is a result of the natural fermentation process only (no added sugar). It is ideal for fine Japanese cuisine, sauces, glazes, and soups.
| Item no.: | COF-F1403 |
|---|---|
| Content: | 300 ml |
| EAN: | 4938209701922 |
| Manufacturer No.: | F1403 |
| Brands: | ConFusion |
| Alcohol Content: | 13.5% alcohol by volume |
| Properties: | Contains alcohol, No added sugar |
Ingredients
Mochi rice, Rice koji, Shochu, 13.5-14.5% Alcohol
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 955 / 228 kJ / kcal |
| Fat | 0,1 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 38,9 g |
| from Sugar | 38,9 g |
| Protein | 0,6 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | ConFusion - Asiatisch kochen Mag. Clemens Drdla, Wilhelm-Exner-Gasse 13, 1090, Wien, Austria, info@confusion-kochen.at, www.confusion-kochen.at |
|---|
Customer Reviews
English reviews written for ConFusion Mikawa Hon Mirin - Genuine Mirin without added sugar
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology