Hofbauer Mozart Kugeln - Pistachio, 160 g
An exquisite delicacy with the fine aroma of pistachio nuts
£10.15
(£63.44 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Contains 8 pieces
- With pistachio marzipan
- Perfect as a gift
Related products
Description
Hofbauer Pistachio Mozart Kugeln combine exquisite craftsmanship with exceptional flavour. Smooth milk chocolate encases a layer of aromatic pistachio marzipan and hazelnut nougat. The harmonious balance of nutty richness and delicate sweetness makes each praline a little masterpiece of Austrian confectionery tradition. Perfect for savouring, sharing, or simply enjoying a moment of indulgence.
| Item no.: | LS-53259 |
|---|---|
| Content: | 160 g |
| EAN: | 9003600532590 |
| Manufacturer No.: | 53259 |
| Brands: | Hofbauer |
| May Contain Traces Of: : | H - Nuts |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Ingredients
Sugar, 23 % Almonds, Cocoa butter, Whole milk powder, Cocoa paste, 4 % Hazelnuts , 3 % Pistachios, Invert Sugar Syrup, Humectants (Sorbitol, Invertase), Skim milk powder, Glucose syrup , Lactose, emulsifierE (Soy lecithin), Barley malt extract, Pure Butter Fat, Flavours, 31 % minimum cocoa content, 21 % min. content of milk components
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2077 / 496 kJ / kcal |
| Fat | 28 g |
| from Saturated fatty acids | 8,6 g |
| Carbohydrates | 52 g |
| from Sugar | 49 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 0,07 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Lindt & Sprüngli (Austria) GmbH, Hietzinger Hauptstraße 1A, 1130 , Wien, Austria, www.lindt.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Hofbauer Mozart Kugeln - Pistachio
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology