Jordan Olivenöl Kalamata Olives – Pitted (200 g drained weight), 360 g
Naturally aged for full-bodied flavour
Features & Advantages
- Intensely fruity & slightly bitter
- Fermented in brine
- For salads, pizza, pasta & snacks
Similar products
Description
These aromatic pitted Kalamata olives are known for their rich, fruity flavour. Naturally ripened on the tree and fermented in brine after harvest, they’re a delicious addition to salads, a savoury snack, or a bold ingredient in Mediterranean dishes.
- Intense, fruity flavour
- Typical slightly bitter note
- Pitted
- Fermented in brine
- No alkaline treatment
- Ideal for Mediterranean snacks, salads & main courses
Note: May occasionally contain pits or pit fragments.
| Item no.: | JO-100229 |
|---|---|
| Content: | 360 g |
| EAN: | 4260025811654 |
| Manufacturer No.: | 100229 |
| Brands: | Jordan Olivenöl |
Ingredients
Olives
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 871 / 208 kJ / kcal |
| Fat | 19 g |
| from Saturated fatty acids | 2,9 g |
| Carbohydrates | 8 g |
| from Sugar | 0 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 5 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Jordan Olivenöl GmbH, Landwehr 25, 42697, Solingen, Germany, www.jordanolivenoel.de |
|---|
Related products
Customer Reviews
English reviews written for Jordan Olivenöl Kalamata Olives – Pitted (200 g drained weight)
5,0 out of 5 stars
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.450 products
Secure payments
with SSL encryption technology