Lindt Mini Easter Egg Mix, 200 g
Enjoy an unforgettable moment
£8.30
(£41.50 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Melts in your mouth
- A thrill for the senses
Similar products
Description
Enjoy an unforgettable moment with Lindt's chocolate eggs. The delicate chocolate shell will melt in your mouth and the creamy filling will delight your senses.
| Item no.: | LS-604409 |
|---|---|
| Content: | 200 g |
| EAN: | 4000539604409 |
| Manufacturer No.: | 604409 |
| Brands: | Lindt |
| May Contain Traces Of: : | H - Nuts |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
Sugar, Cocoa butter, Whole milk powder, Cocoa paste, Hazelnuts, Lactose, Clarified Butter, Skim milk powder, Glucose, soy lecithin[1], Barley malt extract, Aroma
- Emulsifiers
Milk and milk products (including lactose )Nuts and nut products, Soy and soy products, Gluten-containing grains and gluten-containing grain products
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2340 / 559 kJ / kcal |
| Fat | 34 g |
| from Saturated fatty acids | 19 g |
| Carbohydrates | 55 g |
| from Sugar | 53 g |
| Protein | 7,1 g |
| Salt | 0,23 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Lindt & Sprüngli (Austria) GmbH, Hietzinger Hauptstraße 1A, 1130 , Wien, Austria, www.lindt.at |
|---|
Related products
Customer Reviews
English reviews written for Lindt Mini Easter Egg Mix
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
- No reviews available
Popular categories:
Discover Piccantino:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology