Rummo Pappardelle all'uovo N°101, 250 g

Wide flat pasta for hearty sauces

£4.05

(£16.20 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

Only 1 item in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Extra-wide ribbon pasta
  • Ideal for stews & ragouts
  • Enriched with fresh eggs

Frequently bought together with KOTÁNYI Italian Herbs, 14 g

Rummo Pappardelle all'uovo N°101, 250 g £4.05 (£16.20 / kg)
KOTÁNYI Italian Herbs, 14 g £2.75 (£196.43 / kg)
Total price: £6.80
Description

Bring a truly impressive pasta speciality to your kitchen with Rummo Pappardelle N° 101. These wide pasta ribbons are the ultimate choice for dishes where the sauce takes centre stage, as their generous surface area is ideal to carry rich, heavy flavours.

The delicate egg-enriched dough lends a wonderfully mellow, golden hue that pairs harmoniously with robust slow-cooked stews or a traditional Tuscan rabbit or game ragù. These magnificent ribbons hold their shape beautifully and offer a first-class texture in every single bite. Experience the perfect union of artisanal tradition and a full-bodied, hearty aroma that elevates your most intense sauce creations to new heights.

Item no.: AV-412673
Content: 250 g
EAN: 8008343221016
Manufacturer No.: 412673
Brands: Rummo
Type of Nutrition: Lactose-free
Origin: Italy
Storage Information: Store in a cool & dry place
Properties: Lactose-free, Non-GMO
Ingredients

Durum Wheat Semolina, 23,9 % Eggs

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1545 / 369 kJ / kcal
Fat 3,5 g
  from Saturated fatty acids 1 g
Carbohydrates 66,5 g
  from Sugar 2,2 g
Protein 16,5 g
Salt 0,15 g

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Rummo Pappardelle all'uovo N°101

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder