BioArt Organic Crisps - Paprika, 100 g
Spicy and crispy snacl fun with a subtle hint of paprika
Features & Advantages
- Mildly spicy flavour
- Crispy & golden brown
- Vegan recipe
Similar products
Description
These organic crisps are crafted from selected potatoes and processed with their skins on. Gently cooked in organic sunflower oil until crisp and golden, they retain their natural potato flavour and an invitingly crunchy texture. The paprika seasoning adds a mild, savoury kick, making them a popular snack for any occasion.
| Item no.: | BIOG-332856 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9006241302089 |
| Manufacturer No.: | 332856 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1997 / 477 kJ / kcal |
| Fat | 24 g |
| from Saturated fatty acids | 2,6 g |
| Carbohydrates | 56 g |
| from Sugar | 2,1 g |
| Fibre | 5,2 g |
| Protein | 5,9 g |
| Salt | 1,4 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Crisps - Paprika
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.400 products
Secure payments
with SSL encryption technology