BioArt Organic Wild Berry Jam (Jar), 250 g
Natural, intensely fruity flavour
£8.30
(£33.20 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- With organic fruit
- Extra high fruit content
- No artificial additives
Related products
Description
This organic wild berry jam is made with carefully selected organic fruits and traditionally simmered. Its high fruit content creates an intense flavour that is perfectly balanced with real organic lemon juice. The recipe relies on plant-based pectin and is completely free from artificial additives.
| Item no.: | BIOG-315177 |
|---|---|
| Content: | 250 g |
| EAN: | 9006241200378 |
| Manufacturer No.: | 315177 |
| Brands: | BioArt |
| Fruit composition: | Berries |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | No flavour enhancers, No added colours |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 729 / 174 kJ / kcal |
| Fat | <0,5 g |
| from Saturated fatty acids | <0,1 g |
| Carbohydrates | 39 g |
| from Sugar | 39 g |
| Protein | 0,7 g |
| Salt | 0,03 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Wild Berry Jam (Jar)
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.400 products
Secure payments
with SSL encryption technology