Davert Organic Nut Butter - Vanilla Crescent, 250 g
Enjoy the festive flavours of vanilla crescent cookies all year round
£6.45
(£25.80 / kg, Price shown includes 5% VAT.
Features & Advantages
- Premium almonds & cashews
- Refined with real vanilla
- Sweetened with coconut blossom sugar
Description
Why wait for winter? Bring the unmistakable taste of freshly baked cookies straight to your home with this creamy Vanilla Crescent Nut Butter! A base of fine almonds and cashews is refined with caramel-like coconut blossom sugar and real vanilla.
The result: a full-bodied, vegan spread that evokes memories. Whether as a highlight on your breakfast toast, a sweet topping for your porridge, or simply enjoyed on its own, this organic creation is a must for anyone who loves the gentle aroma of vanilla and premium nuts!
Note:
The nuts’ natural oil may settle on the surface; simply stir the butter well before consumption.
| Item no.: | XEC-URT-31125 |
|---|---|
| Content: | 250 g |
| EAN: | 4019339311257 |
| Manufacturer No.: | 31125 |
| Brands: | Davert |
| Certifications: | Organic seal, EU / non-EU organic label |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| May Contain Traces Of: : | E - Peanuts, H - Nuts, N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2407 / 575 kJ / kcal |
| Fat | 41 g |
| Saturated fatty acids | 5,8 g |
| Carbohydrates | 29 g |
| from Sugar | 20 g |
| Fibre | 3,2 g |
| Protein | 18 g |
| Salt | <0,07 g |
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Davert Organic Nut Butter - Vanilla Crescent
Magazine Articles:
-
Great Britain: Free standard delivery from £69.90
-
Free
returns More than 11.450 products
Secure payments
with SSL encryption technology