Kastner Apricot Lebkuchen, 185 g

Traditional gingerbread with a fruity centre

£4.50

(£24.32 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 185 g

Only 5 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Thursday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Soft, moist texture
  • Fruity filling
  • Encased in fine chocolate

Frequently bought together with Manner Chocolate Gingerbread Rounds, 180 g

Kastner Apricot Lebkuchen, 185 g £4.50 (£24.32 / kg)
Manner Chocolate Gingerbread Rounds, 180 g £4.50 (£25.00 / kg)
Total price: £9.00
Description

A true classic for the winter season, this delicious Lebkuchen combines time-honoured tradition with a fruity filling made from real apricots. This much-loved fruit from Austria's Mühlviertel region gives the soft, delicately spiced dough a wonderfully moist texture and a refreshing sweetness. Finished with a fine chocolate coating, it becomes a special treat to enjoy on any occasion.

Item no.: UNI-877631
Content: 185 g
EAN: 9001734001432
Manufacturer No.: 877631
Brands: Kastner
May Contain Traces Of: : C - Eggs, H - Nuts, N - Sesame Seeds
Storage Information: Store in a cool & dry place
Properties: Contains alcohol
Ingredients

23 % Chocolate (Sugar, Cocoa butter, Whole milk powder, Cocoa paste, emulsifierE (Soy lecithin)), Vanilla extract, 23 % Wheat flour, 17 % Apricots, glucose-fructose corn syrup, Honey, Marzipan paste (Almonds, Sugar, Water, Invert Sugar Syrup), Persipan (Apricot kernels, Sugar, Invert Sugar Syrup, Potato starch), Humectants (Sorbitol), Candied Orange Peel (Orange peel, glucose-fructose corn syrup, Sugar, Acidifier: citric acid), Spices, Apple Extract, Orange oil, Caramel sugar syrup (glucose-fructose corn syrup, Sugar), Cocoa powder, Leavening agent (Ammonium bicarbonate), Sodium carbonate (500e), Potassium carbonate, Acidifier (Acidum Lacticum (lactic acid)), Glycerine, Gelling agent (Pectin), Aroma, Preservative (Alcohol)

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1474 / 352 kJ / kcal
Fat 10 g
  from Saturated fatty acids 4,8 g
Carbohydrates 59 g
  from Sugar 37 g
Protein 6,6 g
Salt 0,21 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Franz Kastner GmbH, Lebzelterstraße 243, 4190, Bad Leonfelden, Austria, office@kastner-austria.at, www.kastner-austria.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Kastner Apricot Lebkuchen