Delicious Oils & Vinegar

Create the perfect dressing!

Shop by category

Bestsellers

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

    Filter & sort

    Price Highlights Brands Certifications
    Filter

    Oils & Vinegar: 1 - 30 of 322 items

    Steirerkraft Premium Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

    Steirerkraft Premium Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 1.000 ml

    • With guarantee of origin
    • Very aromatic, fine nutty aroma
    • Ideal as a gift
    £24.50 (£24.50 / l)

    Delivery by October 12

    Bauernhof JÖBSTL, vulgo STINDL Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

    Bauernhof JÖBSTL, vulgo STINDL Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 1.000 ml

    • 100% pure Styrian pumpkin seed oil PGI.
    • Gold medal winner with the highest points 20 years in a row
    • Gault&Millau Award 2019, 2020 & 2023
    £27.50 (£27.50 / l)

    Delivery by October 12

    Premium Organic Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

    Steirerkraft Premium Organic Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 1000 ml

    • 100% pure
    • Deep green color
    • Made without GMOS
    £30.00 (£30.00 / l)

    Delivery by October 12

    Berghofer Josef Styrian Pumpkin Seed Oil in a Tin

    Berghofer Josef Styrian Pumpkin Seed Oil in a Tin, 1.000 ml

    • 100% pure pumpkin seed oil from the first pressing
    • From Austria
    • Perfect for travelling
    £24.50 (£24.50 / l)

    Delivery by October 20

    Organic Natural Red Palm Oil 'Fair for Life'

    Ölmühle Solling Organic Natural Red Palm Oil 'Fair for Life', 1 l

    • Typical flavour
    • Strong orange colour
    • Heat-stable
    £17.10 (£17.10 / l)

    Delivery by October 12

    Naturprodukte Fuchs Pumpkin Seed Oil PGI

    Naturprodukte Fuchs Pumpkin Seed Oil PGI, 1 l

    • A culinary specialty
    • Unique taste
    • Thick & dark green in colour
    £22.47 £23.50 (£22.47 / l)

    Delivery by October 12

    Ölmühle Solling Natural Fair Trade Coconut Oil

    Ölmühle Solling Natural Fair Trade Coconut Oil, 1 l

    • Cold-pressed coconut oil
    • Mild coconut flavor
    • Valuable ingredients
    £15.30 (£15.30 / l)

    Delivery by October 12

    Raabauer Eisvogel Organic Pumpkin Seed Oil

    Raabauer Eisvogel Organic Pumpkin Seed Oil, 1 l

    • Nutty note
    • Powerful aroma
    • Gorgeous colour
    £27.50 (£27.50 / l)

    Delivery by October 12

    Finca La Barca Smoked Olive Oil

    Finca La Barca Smoked Olive Oil, 500 ml + Box

    • Smoked over oak wood
    • Made with arbequina olives
    • Smoky nuances
    £22.00

    Delivery by October 12

    Rudolf Lugitsch Organic Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

    Rudolf Lugitsch Organic Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 1.000 ml

    • 100% pumpkin seeds from Austria
    • Nutty flavour
    • Ground in a stone mill
    £30.50 (£30.50 / l)

    Delivery by October 12

    Josef & Hedwig Hödl Styrian Pumpkin Seed Oil g.g.A.

    Josef & Hedwig Hödl Styrian Pumpkin Seed Oil g.g.A., 1000 ml

    • From a traditional production
    • From the best pumpkins
    • Wonderfully nutty taste
    £23.00 (£23.00 / l)

    Delivery by October 12

    Ölmühle Solling Unfiltered Virgin Black Cumin Oil

    Ölmühle Solling Unfiltered Virgin Black Cumin Oil, 500 ml

    • Especially thick
    • Intense taste
    • From controlled organic cultivation
    £25.50 (£51.00 / l)

    Delivery by October 12

    Ölmühle Solling Organic Coconut Oil

    Ölmühle Solling Organic Coconut Oil, 1000 ml

    • Fresh cold pressed oil
    • Ideal alternative to butter
    • Very high quality
    £13.50 (£13.50 / l)

    Delivery by October 12

    Kürbishof Koller Styrian Pumpkin Seed Oil PGO

    Kürbishof Koller Styrian Pumpkin Seed Oil PGO, 1 l

    • From protected geographical origin
    • Processed using traditional methods
    • Nutty aroma
    £26.50 (£26.50 / l)

    Delivery by October 12

    Berghofer Josef Styrian Pumpkin Seed Oil

    Berghofer Josef Styrian Pumpkin Seed Oil, 1.000 ml

    • Austrian speciality
    • Full-bodied taste
    • Versatile in use
    £24.50 (£24.50 / l)

    Delivery by October 12

    Ölmühle Solling Organic MCT Coconut Oil

    Ölmühle Solling Organic MCT Coconut Oil, 500 ml

    • From 100% organic coconut oil
    • Suitable for a low-carb diet
    • Vegan
    £16.15 (£32.30 / l)

    Delivery by October 12

    Organic Filtered Eqyptian Black Cumin Oil

    Ölmühle Solling Organic Filtered Eqyptian Black Cumin Oil, 500 ml

    • Cold-pressed
    • Mild, fully ripe taste
    • Ideal for Asian recipes
    £25.50 (£51.00 / l)

    Delivery by October 12

    Ölmühle Solling Organic Sea Buckthorn Pulp Oil

    Ölmühle Solling Organic Sea Buckthorn Pulp Oil, 100 ml

    • Cold-pressed
    • Strong, fruity aroma
    • Goes particularly well with desserts
    £31.50 (£315.00 / l)

    Delivery by October 12

    Rudolf Lugitsch Styrian Pumpkin Seed Oil PGI in a Tin

    Rudolf Lugitsch Styrian Pumpkin Seed Oil PGI in a Tin, 750 ml

    • Gently processed
    • Made from high quality pumpkin seeds
    • Won several awards
    £18.05 (£24.07 / l)

    Delivery by October 12

    Gölles Manufaktur Apple Balsamic Vinegar

    Gölles Manufaktur Apple Balsamic Vinegar, 250 ml

    • Careful fermentation
    • Elaborate maturation
    • 100% real juice
    £16.95 (£67.80 / l)

    Delivery by October 12

    Ölmühle Fandler Organic Pumpkin Seed Oil

    Ölmühle Fandler Organic Pumpkin Seed Oil, 500 ml

    • 100 % pure pumpkin seed oil
    • Organic quality
    • Nutty, velvety, aromatic
    £22.00 (£44.00 / l)

    Delivery by October 12

    Jordan Olivenöl Extra Virgin Olive Oil

    Jordan Olivenöl Extra Virgin Olive Oil, 1 l

    • High Quality
    • Natural processing
    • Unique taste
    £22.50 (£22.50 / l)

    Delivery by October 12

    Ölmühle Solling Organic Mustard Oil

    Ölmühle Solling Organic Mustard Oil, 250 ml

    • Freshly cold-pressed
    • With essential fatty acids
    • Mild spiciness
    £14.35 (£57.40 / l)

    Delivery by October 26

    Ölmühle Solling Elderflower Balsamic Vinegar

    Ölmühle Solling Elderflower Balsamic Vinegar, 250 ml

    • Unique taste
    • For salads
    • Summery & fruity
    £8.05 (£32.20 / l)

    Delivery by October 12

    Rudolf Lugitsch Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

    Rudolf Lugitsch Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 500 ml

    • Manufactured under strict guidelines
    • Gently-pressed
    • Made from shell-less pumpkin seeds from Austria
    £12.20 (£24.40 / l)

    Delivery by October 12

    Berghofer Mühle Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, Tin

    Berghofer Mühle Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, Tin, 250 ml

    • A wonderfully nutty taste
    • Traditionally made
    • Styrian specialty
    £9.42 £9.90 (£37.68 / l)

    Delivery by October 12

    BioKing Organic Olive Oil

    BioKing Organic Olive Oil, 500 ml

    • From Andalusia
    • Exceptionally aromatic
    • Slightly fruity & cold pressed
    £12.20 (£24.40 / l)

    Delivery by October 12

    Kiendler Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

    Kiendler Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 500 ml

    • Gently roasted, fine flavour
    • 100% protected from light in a can
    • Long shelf life
    £17.20 (£34.40 / l)

    Delivery by October 12

    Ölmühle Fandler Organic Peanut Oil

    Ölmühle Fandler Organic Peanut Oil, 500 ml

    • Wonderfully aromatic
    • Intense taste
    • Organic
    £17.95 (£35.90 / l)

    Delivery by October 12

    Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle - Stripes

    Muraglia Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle -​ Stripes, 500 ml

    • In a handmade, hand-painted bottle
    • Elegant fruitiness
    • With subtle flavours
    £48.00 (£96.00 / l)

    Delivery by October 12

    Did you know that vinegar is among the oldest types of foods ever created by humans? In ancient times, vinegar was made from sour fruit juices mixed with water and was valued as a beverage. Oils are derived from the fatty components of fruit pulp or seeds and bring out the flavours of our foods. A nice combination of tart, sour flavours from vinegar and rich, nutty or grassy notes from oils complement a wide variety of other foods that we enjoy. Try a dash of vinegar on vanilla ice cream or a splash of oil with lemon juice - combing sweet, acidic, fatty and salty flavours really adds a wow factor to your meals!